Teresa Maria Wąsowska
Moda Polska Od Podszewki

co tam jak tam z tym biznesem? | q&a | #1

Cześć Kochane!

Odkąd ruszyła moja Panna Rosa, jak lawina zasypały mnie pytania na temat prowadzenia własnej marki odzieżowej. Jeśli jesteście ciekawe moich odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania, to gorąco zapraszam na dzisiejszy wpis 🙂

 

Co było dla Ciebie najtrudniejsze podczas zakładania firmy i na początku drogi?

 

Właściwie to wszystko. Wszystko było zupełnie nowe, zasłonięte kurtyną. Nie miałam  znajomości, kontaktów, czasem i wiedzy. Miałam też bardzo duży problem z nadmiernym zaangażowaniem w pracę. Był czas, że trudno było mi rozmawiać o czymś innym niż firma. Potrafiłam pracować po dwanaście, a czasem po szesnaście godzin dziennie, czyli naprawdę od rana do nocy. Sama postawiłam swój sklep online, nie robiąc tego nigdy wcześniej, miałam wtedy takiego totalnego kopa i energię do działania. Teraz, gdy minęło już kilka miesięcy i nabrałam dystansu, czasem się zastanawiam, jak to właściwie się stało.

Od czego zacząć, żeby rozkręcić własny biznes, gdy jest już pomysł?

 

Niby nie powinno się rozmawiać o pieniądzach, ale prawda jest taka, że to one są tutaj kluczowe. Bez zaplecza finansowego bardzo trudno jest rozkręcić własny biznes. Oczywiście każdy model biznesowy zakłada trochę inne zaangażowanie kapitału, ale inwestycje czekają od samego początku. Natomiast oczywiście pozyskiwanie funduszy powinno iść równolegle z takimi działaniami jak zdobywanie wiedzy oraz badanie rynku. Starałam się, aby tak było u mnie.

 

Czy bez wkładu własnego można mieć firmę?

(odniosę się do tego pytanie w kontekście marki odzieżowej, ponieważ tylko w tej dziedzinie mam doświadczenie)

 

Jest to bardzo trudne. Na pewno, jeśli wymyślisz model biznesowy, w którym robisz rzeczy na zamówienie po opłaceniu przez klienta przedpłaty, wtedy jesteś w stanie ograniczyć te koszty do minimum. Natomiast zawsze na przykład musisz opłacić księgowość, czy składki dla ZUS. Dodatkowo są rzeczy, których nie da się kupić w 1szt lub o wiele bardziej opłaca się kupować je hurtowo (np. opakowania).

Brałaś dofinansowanie z urzędu pracy?

 

Nie. W moim przypadku bardzo trudno było mi spełnić warunki stawiane przez urząd. Natomiast zdecydowanie jest to opcja, którą warto rozważyć przy zakładaniu swojej działalności.

 

Czy zarabiasz “przyzwoite” pieniądze na prowadzeniu własnej firmy? Pytam, bo sama zastanawiam się nad odejściem z korpo.

 

Hm. To pytanie pojawia się bardzo często i wcale mnie to nie dziwi. Z zewnątrz prowadzenie własnej firmy to czysta sielanka, na której w dodatku zarabia się miliony od samego początku. Niestety rzeczywistość jest o wiele bardziej brutalna. W biznesie odzieżowym rzadko kiedy wszystko kręci się od samego początku. Trzeba poczekać na zaufanie klientów czy efekt skali. Ja weszłam na tę drogę bardzo ostrożnie, testując swój pomysł i wkładając w to jak najmniej pieniędzy. W związku z tym mój budżet nie przewiduje pensji dla mnie. Gdybym się uparła, mogłabym na dzień dzisiejszy pobierać symboliczną pensję, ale nie chcę. Wolę te pieniądze inwestować dalej. Sama mam bardzo małe potrzeby co miesiąc, i dobrze sobie radzę tak, jak jest. Natomiast, co ważne, ja mam bardzo komfortową sytuację – nie utrzymuję się w stu procentach sama. Odchodząc ze stałej pracy na rzecz własnej działalności, która dopiero się rozkręca, konieczne jest zgromadzenie kapitału na życie na najbliższy czas. Jest to jednak bardzo ryzykowne posunięcie. Ja w takiej sytuacji postarałabym się prowadzić firmę równolegle z pracą na etat. Wtedy sama mogłabym zdecydować, kiedy firma działa na tyle prężnie aby odejść z pracy w korpo.

Jak wygląda u Ciebie sprawa księgowości? Czy sama się tym wszystkim zajmujesz?

 

Nie, korzystam z jednego z biur rachunkowych online. Na te pierwsze miesiące chciałam mieć księgową, która mną pokieruje i będzie do mojej dyspozycji. Myślałam, że z czasem zacznę rozliczać się sama, ale teraz sobie tego nie wyobrażam.

 

Myślę, że jeśli pytań będzie pojawiało się więcej, to możemy rozpocząć nową serię poświęconą właśnie tej tematyce.

Jeśli jesteście ciekawe co tam jak tam z tym biznesem, śmiało piszcie w komentarzach pod tym postem

 

Buziaki!

T.

Może ci się spodobać również...

  • Milka
    13 października, 2018 at 2:25 pm

    Bardzo fajnie że zaczęłaś o tym pisać. Sama zastanawiam się nad własnym biznesem i każda wskazówka jest dla mnie cenna. Chętnie poczytam dalsze Twoje posty poświęcone tej tematyce. W dodatku fajnie przeczytać jak tak młoda osoba spełnia swoje marzenia i dąży do swego. Dajesz pozytywny przykład:)